Skróty klawiszowe dla wszystkich piszących


it, optymalizacja, PrzedWstęp / czwartek, Lipiec 12th, 2018

Ostatnio po niedzielnej kawce i powrocie z kościoła (rodziców, nie moim) siadłam sobie wygodnie na kanapie, ciesząc się chwilą spokoju i odwiedzinami w rodzinnym domu. Obok mnie z laptopem i trzema opasłymi tomiszczami zasiadła moja Matka. Moja Matka zajmuje się na co dzień głównie pisaniem, a że pisać musi dużo, to robi to również w weekendy, dni świąteczne i własne urlopy. Z biegiem czasu nauczyła się pisać szybko i sprawnie, choć krążą legendy, że kiedyś zapisywała te kilkadziesiąt stron ręcznie, a mój Ojciec jej to skrzętnie przepisywał (#couplegoals).

No i ostatnio patrzę sobie zaspanym wzrokiem, jak zapisuje kolejne zdania, z których żadne nie robi dla mnie sensu, gdy wtem zaznacza jedno z nich i zaczyna scrollować w dół. Przewija tak już przez piątą stronę, gdy sugeruję nieśmiało: “A może wciśnij Shift tam, gdzie chcesz skończyć zaznaczenie?”

A więc dzisiaj – z okazji zbliżających się imienin mojej Matki – tutorial dla niej i dla wszystkich innych piszących ludzi. Zaoszczędzone w ten sposób godziny przeznaczcie na jakąś dobrą kawę lub sen.


Uwaga: Testowałam na Windows10, ale większość działa też na Ubuntu (a więc obstawiam, że część i na Macu ma szansę) i w większości edytorów.

Super – to zwykle ten klawisz z logiem Windowsa

Up/Down/Right/Left – strzałki

Skróty klawiszowe dla pisarzy

Alt+Tab

alt+tab

Jeden z piękniejszych wynalazków ludzkości zaraz po czekoladzie z orzechami. Przytrzymajcie Alt i wciśnijcie kilka razy Tab. Szybko przeniesiecie się między otwartymi aplikacjami, co – jeśli często poruszacie się między edytorem tekstu a przeglądarką – zbawi wasz czas i cierpliwość.

Dodatkowo:

Alt+` do przenoszenia się między oknami jednej aplikacji (` to ten ciapek nad Tabem).

Ctrl+Tab do przenoszenia się np. między kartami przeglądarki

+ jeśli do któregoś z nich dodacie jeszcze Shift, to będziecie przenosić się w lewo, a nie w prawo

 

Ctrl+Delete, Ctrl+Backspace

Usuwają całe wyrazy za kursorem (Delete) lub przed kursorem (Backspace).

 

Ctrl+Left/Right

Przenoszenie kursora między wyrazami

 

Ctrl+w, Alt+F4

Pierwszy zamyka kolejne karty (albo otwarte pliki), drugi zamyka całe okno.

 

Ctrl+z, Ctrl+y

Cofnij akcję, ponów akcję

Klawiatura, na której można wybierać skróty klawiszowe z notesem i przyborami do pisania
Photo by Lauren Mancke on Unsplash

Super+Spacja

Pozwala na przełączanie się między klawiaturami. Jeśli zdarza ci się pisać np. po niemiecku, to możesz sobie dodać niemiecki pakiet językowy i posługiwać się swoją klawiaturą tak, jakby były na niej niemieckie znaki. Pamiętam, że w gimnazjum albo pisałam ręcznie, albo przeklejałam skądś umlauty. Koszmarze, odejdź!

 

Super+PrtScreen

Robi screena i automatycznie zapisuje go na dysku (prawdopodobnie w folderze Obrazy/Zrzuty ekranu). Na niektórych komputerach podobno trzeba czasem dodać jeszcze Ctrl albo Fn.

 

Super+Shift+s (Windows 10)

Pozwala na zaznaczenie fragmentu ekranu, który chcemy zescreenować. Przydatne, jak plotkujecie ze znajomą i wysyłacie sobie nawzajem fragmenty konwersacji z messengera.

 

Ctrl+Up a potem Ctrl+Shift+Down

Pierwszy przeniesie nasz kursor na początek paragrafu, drugi zaznaczy cały paragraf za kursorem. Kolejne kliknięcia zaznaczają kolejne paragrafy.

 

Shift+Up/Down/Left/Right

Zaznaczają kolejne linie (up, down) lub znaki (left, right).

 

Shift+Alt+Up/Down

Przenosi zaznaczony fragment (np. wiersz) linię do góry/do dołu. Działa na pewno w Docs Google, nie jestem pewna co do Worda.

 

Jeśli macie chęć i pieniądze zainwestować dodatkowo w swój klawiaturowy dobrobyt, to polecam przyjrzeć się też klawiaturom mechanicznym. Jeśli Wasza psychika coś dla Was znaczy i nie jesteście zapalonymi gamerami, to nieśmiało sugeruję, że można wybrać inny system operacyjny niż Windows (np. ten) i żyć szybciej i szczęśliwiej. Jeśli równie mocno cenicie swoje oczy, to będzie Wam milej z f.luxem: Windows, Linux. Tylko jak obrabiacie zdjęcia albo wstawiacie coś na insta, to pamiętajcie, że jest włączony, bo potem będziecie mieli galerię pełną niebieskich zdjęć.

Niektórzy znawcy twierdzą, że dla zdrowia też dobrze czasem odejść od komputera, ale co oni tam wiedzą…